כפר עדיאל

כפר עדיאל, הינו כפר הסטודנטים הראשון והייחודי שהוקם ע"י עמותת "איילים" בשנת 2004 בצמוד לישוב הקהילתי "אשלים" הסמוך לצומת טללים במרחק של כ-30 ק"מ דרומית לבאר שבע.
 
כפר עדיאל נקרא על שמו ולזכרו, של עדיאל צוובנר שהיה ממייסדי עמותת "איילים" שהוקמה ע"י קבוצת צעירים יוצאי צבא, במטרה לחזק את ההתיישבות בנגב ובגליל ואת המעורבות החברתית וההתנדבותית של צעירים וסטודנטים הלומדים שם.
 
כפר עדיאל משקף גישה חדשנית להתיישבות, המבוססת על יסודן של קהילות כפריות המיועדות לסטודנטים וסטודנטיות ויזמים צעירים הזוכים לתמריצים כלכליים בתקופת לימודיהם , או בתחילת דרכם העיסקית, כאשר במקביל ,תורמים הם מזמנם ומרצם למימוש תוכניות חינוכיות וחברתיות בהתאם לצורכי האזור בו נבנים הכפרים.
 
כפר עדיאל הוקם ביוזמתה של עמותת "איילים" בשיתוף עם המועצה האזורית רמת הנגב וגורמים התיישבותיים נוספים, בממשלה ובסוכנות היהודית ובעזרתה ותמיכתה הנדיבה של קרן סאקטא-רש"י.
.
בכפר עדיאל מתגוררים כ-70 סטודנטים וסטודנטיות הלומדים לימודים אקדמאים שונים באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע וזאת בכ- 40 קרוונים ששופצו על ידם ומשמשים למגוריהם ולפעילותם החברתית. תושבי כפר עדיאל נהנים ממגורים מוזלים וממלגות לימודים מלאות בסך 10,000 ₪ כל אחד, מקרן סאקטא-רש"י וכל זאת בתמורה ל- 10 שעות פעילות חינוכית וחברתית בשבוע ,שתורם כל תושב בכפר, בבתי ספר ובקהילות שביישובי האזור.
 
בכפר עדיאל החלה בשנת 2007 בניית מגורי הקבע, שעם השלמתם יתגוררו בכפר כ- 200 סטודנטים וסטודנטיות וכפר עדיאל יהפוך, גם למרכז הדרכה והכוונה של כפרי סטודנטים נוספים הנמצאים בשלבי הקמה ע"י עמותת איילים בדימונה, באר שבע, קריית שמונה ויכיני (שליד שדרות).
 
כפר עדיאל משמש כמודל לכפרי הסטודנטים הנוספים שיוקמו בעתיד, שבהם יתגוררו סטודנטים הלומדים באיזורי הכפרים ואשר יקדישו מזמנם לקהילה והסביבה וזאת על בסיס אותם עקרונות שלפיהם הוקם ופועל כפר עדיאל.
 
כפר עדיאל מאפשר לחשוף את הנגב לסטודנטים וסטודנטיות ולקשור אותם למקום ולאוכלוסיה באזור, במטרה להקים מסגרת וגרעין להתיישבות של קבע ולהגשמת חזונו של דוד בן גוריון לישוב הנגב.
 
 
שלט בכניסה לכפר
 
הנגב היה חלק בלתי נפרד מחייו הקצרים של עדיאל, והקמת כפר עדיאל והפעילות ההתיישבותית והחברתית השוקקת בו ,הפכה להיות מימוש הווייתו, כמו גם מפעל ציוני ממדרגה ראשונה שבעקבותיו יבואו רבים נוספים.